VIDEO: Odovzdali sme Výročné ceny Samuela Zocha

4180
Zľava vicežupan Juraj Štekláč, ocenená MUDr. Adriana Šimková, župan Juraj Droba
Zľava vicežupan Juraj Štekláč, ocenená MUDr. Adriana Šimková, župan Juraj Droba

Slávnostný galavečer sa odohral v záhrade Vodárenského múzea. Ocenili sme ľudí, ktorí urobili niečo významné pre náš kraj. Po prvýkrát dostala cenu aj zamestnankyňa župy – Janka Matulová.

Ceny výnimočným osobnostiam z nášho kraja udeľujeme každý rok. Aj tento sme vybrali 32 úžasných ľudí, ktorí svojou prácou alebo talentom robia naše životy lepšími. Veľmi si vážime prácu pre náš kraj a udeľovaním týchto cien by sme radi upozornili na výnimočných ľudí medzi nami. Každý rok preto udeľujeme Výročné ceny Samuela Zocha a aj vy môžete navrhnúť niekoho, kto si zaslúži takéto poďakovanie za svoju prácu pre druhých.

„Včera sme mali veľký deň. V záhrade Vodárenského múzea sme odovzdali Výročné ceny Samuela Zocha. Vyjadrujeme nimi vďaku ľuďom, ktorí spravili niečo významné pre kraj a jeho obyvateľov. Ocenená bola aj naša kolegyňa z Odboru sociálnych vecí Janka Matulová. Stala sa tak vôbec prvým súčasným zamestnancom župy, ktorý Výročnú cenu dostal. Keď ešte počas prvej vlny prenikol covid do nášho zariadenia sociálnych služieb v Pezinku, nastúpila tam ako krízová manažérka. Vtedy sme vírus ešte nepoznali, bol nepredvídateľný, smrtiaci. Janka šla do neznáma, vedela len to, že bude týždne až mesiace zavretá v zariadení zamorenom vírusom, v prísnej karanténe, bez rodiny.

Zľava vicežupan Mikuláš Krippel, naša kolegyňa z Odboru sociálnych vecí Janka Matulová a župan Juraj Droba
Zľava vicežupan Mikuláš Krippel, naša kolegyňa z Odboru sociálnych vecí Janka Matulová a župan Juraj Droba

Že bude zodpovedná za životy desiatok klientov a zamestnancov, ale aj riskovať svoje vlastné zdravie a psychiku. Že jej syn a blízki budú prežívať veľký strach. Domov nielen riadila, ale robila deň-noc všetko potrebné, napríklad vydávanie stravy či dezinfekciu. A po večeroch sedela pri posteliach seniorov a pomáhala im zvládnuť ťažké chvíle. Janka Matulová ochránila zariadenie pred ďalším šírením vírusu a tak aj životy ľudí. Keby sme neboli obmedzení počtom cien, odmením všetky kolegyne z odboru a riaditeľku Maricu Šikovú. Janka však nasadila vlastný život, a preto je pre nás hrdinkou,“ povedal župan Juraj Droba.

Záznam celého podujatia si môžete pozrieť tu:

Sú to osobnosti z oblasti kultúry, športu, vzdelávania, vedy, zdravotníctva či sociálnej starostlivosti. Nájdete medzi nimi herečku Evu Rysovú, Milana Lasicu a Magdu Vašáryovú, „prvú dámu slovenského viniča“ Dorotu Pospíšilovú či našu kolegyňu Janku Matulovú, ktorá v prvej vlne pandémie nastúpila ako krízová manažérka do zariadenia sociálnych služieb v Pezinku.

Výročnú cenu Samuela Zocha sme už odovzdali legendárnej trénerke krasokorčuľovania Hilde Múdrej, ktorá doviedla Ondreja Nepelu k olympijskému zlatu. Hilda Múdra sa narodila vo Viedni, ale vydala sa za Slováka a zostala v Bratislave, ktorú podľa vlastných slov milovala. Jej práca tvorila dejiny krasokorčuľovania a jej prínos prekročil hranice nielen kraja, ale aj Slovenska. V súčasnosti má pani Múdra 95 rokov, žije v zariadení sociálnych služieb a už je, žiaľ, odkázaná na pomoc. Cenu jej bol osobne odovzdať župan Juraj Droba.