Kontakty na programových manažérov a kontrolórov sa nachádzajú na stránkach programov v časti Kontakty
Fond malých projektov SK-HU
Čo znamená Fond malých projektov?
Fond malých projektov (FMP) je nástroj na podporu projektov menšieho rozsahu (príspevok z EFRR v sume od 20 000 – 50 000 Eur). Sú to finančné prostriedky na realizáciu malých projektov v rámci dvoch prioritných osí Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko (PO1 – Príroda a kultúra a PO4 – Podpora cezhraničnej spolupráce orgánov verejnej správy a osôb žijúcich v pohraničnej oblasti).
Ako sa uskutočňuje financovanie malých projektov?
Realizácia malých projektov si vyžaduje predfinancovanie. Vedúci prijímateľ predkladá žiadosť o platbu len raz, a to po ukončení realizácie projektu.
Kto sa môže uchádzať o príspevok?
V rámci Fondu malých projektov sa o finančný príspevok z EFRR môžu uchádzať subjekty vykonávajúce činnosť v oprávnených programových oblastiach v súlade s Kapitolou 3.2 Príručky pre žiadateľa v Slovenskej republike alebo v Maďarsku, ktoré majú právnu formu uvedenú v Kapitole 3.1 Príručky pre žiadateľa.
Aká je doba realizácie projektu?
Doba realizácie malého projektu spravidla nemôže presahovať 12 mesiacov. Vo výnimočných a písomne odôvodnených prípadoch sa doba realizácie projektu môže po schválení Monitorovacím výborom pre Fond malých projektov predĺžiť na 18 mesiacov.
Aká je minimálna a maximálna suma príspevku poskytovaného z EFRR?
Suma minimálneho príspevku poskytovaného z EFRR je 20 000 Eur.
Suma maximálneho príspevku poskytovaného z EFRR je 50 000 Eur.
Aké sú požiadavky na partnerstvo?
Základnou požiadavkou pre vznik partnerstva je, aby sa do projektu zapojil aspoň jeden slovenský a aspoň jeden maďarský partner. Kritérium partnerstva sa považuje za automaticky splnené, ak je žiadateľom príspevku Európske zoskupenie územnej spolupráce (EZÚS).
Kto je vedúcim partnerom malého projektu a aké má povinnosti?
Určenie vedúceho partnera malého projektu v rámci partnerstva je otázkou dohody medzi partnermi. Vedúci partner zodpovedá za koordináciu projektového partnerstva. Vedúci partner malého projektu predkladá žiadosť o príspevok v mene celého konzorcia a je hlavnou kontaktnou osobou vedúceho prijímateľa FMP (EZÚS). Zákonný zástupca vedúceho partnera malého projektu podpisuje Zmluvu o poskytnutí finančného príspevku.
Kto je partnerom malého projektu a aké má povinnosti?
Určenie partnera malého projektu v rámci partnerstva je otázkou dohody medzi partnermi. Partnerom malého projektu je subjekt zúčastňujúci sa projektu, ktorý partnerstvo potvrdil svojím podpisom. Partner malého projektu sa aktívne zúčastňuje prípravy a realizácie projektu a vedúcemu partnerovi malého projektu počas vybavovania záležitostí súvisiacich s projektom poskytuje podporu, vyhľadáva informácie a pripravuje podkladové materiály.
Môžu byť partnermi projektu aj podnikatelia?
Podnikatelia sa nemôžu uchádzať o príspevok.
Aké činnosti podporuje Fond malých projektov?
Indikatívny zoznam činností, ktoré môžu získať finančný príspevok v rámci prioritných osí PO1- Príroda a kultúra a PO4 – Podpora cezhraničnej spolupráce orgánov verejnej správy a osôb žijúcich v pohraničnej oblasti nájdete v Kapitole 2 Príručky pre žiadateľa.
Môže si žiadateľ vyberať len z činností uvedených v Príručke pre žiadateľa?
Zoznam činností v Príručke pre žiadateľa je indikatívny a môže sa rozšíriť o činnosti, ktoré prispejú k dosiahnutiu cieľov programu a špecifických cieľov prioritnej osi.
Môže žiadateľ žiadať o príspevok na realizáciu činnosti, ktorej lokalita sa nachádza mimo programovej oblasti?
Žiadať o finančný príspevok z Fondu malých projektov v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko je možné len na činnosti realizované na určenom programovom území, pričom vyúčtovať je možné len náklady vzniknuté a reálne uhradené na príslušnom programovom území.
Aký je pomer príspevku z EFRR a spolufinancovania?
Príspevok poskytovaný z EFRR predstavuje 85 % celkových oprávnených nákladov malého projektu, a to minimálne 20 000 Eur a maximálne 50 000 Eur na projekt.
Zvyšných 15 % celkových nákladov zabezpečujú prijímatelia malého projektu svojpomocne, čiže formou tzv. spolufinancovania z vlastných zdrojov. Základom spolufinancovania z vlastných zdrojov môžu byť vlastné finančné prostriedky alebo úverové zdroje prijímateľa.