Samosprávny kraj ocení výnimočné osobnosti

1134

Tridsaťtri osobností získa Ocenenia Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Odmenení budú tí, ktorí sa svojou prácou, úsilím a výsledkami zaslúžili o rozvoj kraja a prispeli k šíreniu jeho dobrého mena tak doma, ako i v zahraničí. Nájdete medzi nimi vedcov, umelcov, pedagógov, lekárov, športovcov, či ľudí pôsobiacich v sociálnej oblasti.

„Som presvedčený o tom, že v žiadnom inom kraji nenájdete také množstvo osobností, ktoré skvalitňujú život obyvateľov a robia náš kraj krajším. Je pre mňa úžasné vidieť, koľko zaujímavých osobností máme vo svojom okolí. Častokrát o nich ani nevieme a to je škoda. Som nesmierne hrdý, že práve naše ocenenia každoročne odkrývajú ďalšie významné mená. Sú obrovskou inšpiráciou a motiváciou,“ povedal predseda BSK Juraj Droba.

BSK každoročne udeľuje ocenenia v kategóriách Výročná cena Samuela Zocha, Pamätný list, Čestné občianstvo a Historická osobnosť, ktorá bude udelená už po tretí raz.

Tento rok prišlo celkovo 56 nominácií, z ktorých Výberová komisia pre Ocenenia BSK po dôkladnom zvážení odporučila udeliť Výročné ceny Samuela Zocha 14 nominovaným a Pamätné listy predsedu BSK 18 nominovaným.

Titul Historická osobnosť bude udelený slovenskému lekárovi internistovi a klinickému fyziológovi, univerzitnému pedagógovi a akademikovi Prof MUDr. Ladislavovi Dérerovi, okrem iného aj zakladajúcemu členovi Slovenskej akadémie vied a členovi Československej akadémie vied. Takisto je zakladateľom vlastnej internistickej školy a patrí medzi popredné osobnosti slovenskej a česko-slovenskej internej medicíny.

Od roku 2003 ocenil Bratislavský samosprávny kraj už vyše stovku laureátov, tento rok k nim pribudne ďalších vyše tridsať mien. Návrhy mohli zaslať poslanci, starostovia i široká verejnosť. Konečné nominácie bude ešte schvaľovať Zastupiteľstvo BSK 10. decembra 2020. Slávnostný galavečer Ocenení BSK sa mal konať koncom februára 2021. Avšak pre pandémiu sa prekladá a uskutoční sa v čase, keď to situácia dovolí.

Zoznam laureátov i ďalšie podrobnosti nájdete TU.