Župné očkovacie miesto v Pezinku

84884

Bratislavský samosprávny kraj otvoril už tretie očkovacie centrum proti ochoreniu COVID-19. Tu nájdete odpovede na najčastejšie otázky o novom centre v Pezinku.

Tento týždeň sa na vás tešíme v týchto dňoch.

PRIESTORY

Prečo sme si vybrali práve tieto priestory ?
V Bratislave prevádzkujeme očkovacie centrum v župnej poliklinike v Karlovej Vsi a Veľkokapacitné očkovacie centrum v Národnom futbalovom štadióne. Aj keď obe slúžia celému kraju, obyvatelia Malokarpatska to majú do Pezinka bližšie.

V akých priestoroch očkujeme?
V priestoroch Mestskej polikliniky Pezinok na Hollého ulici 2.

PROCES OČKOVANIA

Ako sa môžem prihlásiť na očkovanie?
Prihlasovanie na očkovanie spravuje Národné centrum zdravotníckych informácií (teda nie Bratislavský samosprávny kraj). Požiadavku na očkovanie môžete zadať cez portál vakcinacia.nczisk.sk.

Kto sa môže prihlásiť na očkovanie?
Aktuálne informácie nájdete na portáli vakcinacia.nczisk.sk/registracia.

Môžu sa prihlásiť náhradníci?
Áno, prihlásiť sa k nám môžete tu.

Ako bude prebiehať očkovanie?
Registrácia -> Vstupný pohovor s lekárom -> Očkovanie -> Pozorovanie (15 minút) -> Odchod

Čo si mám so sebou priniesť?
Občiansky preukaz (alebo kartičku poistenca) a COVID PASS (SMS alebo e-mail). Očkovanie bude povolené len osobám, ktoré sa prihlásili cez registračný formulár a spĺňajú aktuálne kritériá (kritická infraštruktúra, vek, ŤZP, atď.)

Čo si obliecť?
Dajte si také oblečenie, ktoré si môžete čo najrýchlejšie vyzliecť, nebude vám prekážať a vďaka ktorému si budete môcť ľahko obnažiť jedno rameno ruky (ktoré nie je dominantné).

S akou časovou rezervou mám prísť?
Príďte načas alebo maximálne 5 minút pred termínom, ktorý ste dostali v SMS. Ak prídete príliš skoro, pred očkovacím centrom sa budú tvoriť zbytočné rady. Každý objednaný bude zaočkovaný.

Čo sa ma bude pýtať lekár?

  1. Boli ste očkovaný/á proti COVID-19?
  2. Máte príznaky akútneho ochorenia (teplota nad 37 °C, kašeľ, herpes, bolesť hrdla, slabosť, malátnosť, bolesť kĺbov,…)?
  3. Trpíte závažným ochorením, ktoré bolo v minulosti posudzované ako prekážka očkovania?
  4. Mali ste v minulosti závažnú reakciu po podaní vakcíny – napr. anafylaktický šok?
  5. Mali ste niekedy v minulosti závažné vedľajšie účinky po podaní vakcíny?
  6. Máte vážnu poruchu zrážanlivosti krvi alebo beriete lieky na riedenie krvi?
  7. Máte závažnú poruchu imunity?
  8. Ste tehotná alebo dojčíte?
  9. Absolvovali ste v posledných dvoch týždňoch nejaké iné očkovanie?

Koľko bude očkovanie trvať?
Vyhraďte si čas približne pol hodinu. Samotné očkovanie je veľmi rýchle, ale približne 15 minút bude potrebné počkať na pozorovanie, či nenastali vedľajšie účinky.

Ako budem informovaný o termíne preočkovania?
Národné centrum zdravotníckych informácií by vám malo zaslať SMS a e-mail.

Čo ak som vo formulári vyplnil preferované miesto Pezinok, ale pozvánka mi prišla do Bratislavy?

Takáto situácia môže nastať, ak ste o očkovanie žiadali cez NCZI. Stretli sme sa s viacerými prípadmi, keď na preferenciu miesta očkovania nebolo prihliadnuté a záujemcovi prišla pozvánka na iné miesto. Tento prihlasovací formulár nie je v kompetencii župy, avšak v našom vlastnom formulári si môžete miesto očkovania zvoliť priamo.

Čo mám robiť, ak som už bol zaočkovaný prvou dávkou vakcíny AstraZeneca a nedostal som pozvánku na druhú dávku?
Na druhú dávku očkovania AstraZenecou dostanete pozvánku v SMS z NCZI. Príde vám automaticky, 10 týždňov po prvej dávky. Na druhú dávku nie je potrebné sa prihlasovať znovu cez Čakáreň. Vo veľmi zriedkavých prípadoch však k poslaniu SMS nedôjde, alebo sa vyskytne iná prekážka. V tom prípade kliknite sem.

Môžu sa zaočkovať náhodní okoloidúci?
Očkujeme v prvom rade ľudí zo zoznamov NCZI, a potom zdravotne ťažko postihnutých a chronických pacientov. Ak na konci dňa ostanú nevyužité dávky očkovacej látky, ponúkneme ich záujemcom v súlade s kritériami Ministerstva zdravotníctva (onkologickí pacienti, hemato-onkologické ochorania, ľuďom po transplantácii orgánov atď.) Ak na konci dňa ostanú v striekačkách nevyčerpané dávky, budeme očkovať aj ľudí, ktorí prídu pred zariadenie, ale v súlade s kritériami Ministerstva zdravotníctva.

VAKCÍNA

Akou vakcínou sa očkuje?
Vakcíny dodáva štát a v súčasnosti sa v očkovacom centra Bratislavského kraja v Pezinku očkuje dvomi druhmi vakcín: vakcínou AstraZeneca a vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Môžem si vybrať druh vakcíny?
Druh vakcíny je daný aktuálnou štátnou očkovacou politikou. Viac sa dozviete priamo pri registrácii v Čakárni NCZI.

Viac o vakcínach sa dozviete tu:
Comirnaty od spoločnosti Pfizer BioNTech
AstraZeneca

Aké vedľajšie účinky môžu nastať?
Ako každý liek aj vakcína môže mať niektoré sprievodné účinky, ktoré väčšinou trvajú 1-2 dni. Medzi najčastejšie vedľajšie účinky patrí bolesť a začervenanie v mieste vpichu, pocit únavy a bolesť svalov a kĺbov, bolesť hlavy, nevoľnosť, zvýšená telesná teplota a alebo horúčka, príznaky podobné chrípke.

Ako sa správať po očkovaní?
Po očkovaní si vyhraďte čas 1-2 dni tak, aby ste mali nenáročný program, aktívne necvičte, zdržte sa náročnej fyzickej práce, abstinujte, oddychujte. Vedľajšie účinky očkovania budú potom miernejšie a postupne odznejú.

Čo robiť, ak nastanú vedľajšie účinky?
Na miesto vpichu si prikladajte studené obklady. Pri teplote oddychujte a v prípade horúčky užite lieky na zníženie teploty podľa dávkovania v príbalovom letáku (paracetamol, ibuprofen, acylpirín). Dávkovanie neprekračujte. Pri príznakoch podobných chrípke oddychujte a pite viac tekutín. Kontaktujte svojho lekára ak príznaky neustúpia do 3 dní, prípadne sa vyskytnú iné nežiaduce účinky alebo sa zmení váš zdravotný stav.

DOPRAVA

Ako sa do očkovacieho centra dostanem?
Mestská poliklinika Pezinok sa nachádza na Hollého 2, mapu nájdete aj tu. Pezinkom prechádza železničná trať Bratislava-Žilina-Košice a dve štátne cesty Bratislava-Trnava a Senec-Malacky. Má veľmi dobré autobusové a vlakové spojenie s Bratislavou. Viac info aj cestovné poriadky platné od 13. 12. 2020 do 11. 12. 2021 sú k dispozícii na stránke mesta.

Kde budem môcť parkovať ak pôjdem autom?
Parkovať sa dá priamo pri poliklinike, k dispozícii je aj záchytné parkovisko pri železničnej stanici, ktoré je prístupné z ulice Za dráhou.

PREVÁDZKA

Kto je prevádzkovateľom očkovacieho centra?
Prevádzkovateľom je Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s mestom Pezinok.

Ktoré dni a v akom čase sa bude očkovať?

Očkujeme piatky, soboty a pondelky. V piatky od 16:00 do 19:00 vakcínou AstraZeneca, v sobotu 8:00 – 11:00 vakcínou Comirnaty/ Pfizer, podľa potreby však budeme očkovať aj dlhšie. V pondelok od 16:00 do 19:00 taktiež vakcínou od výrobcu Pfizer.

Odkiaľ pochádzajú zdroje na prevádzku?
Ide o kombináciu zdrojov od Bratislavského samosprávneho kraja, zdravotných poisťovní a Ministerstva zdravotníctva.