Zvieratá v našom regióne: Užovka stromová

12739
Foto: Facebook Mestské lesy, Autor: Ján Záhorec
Foto: Facebook Mestské lesy, Autor: Ján Záhorec

Pre niekoho šupinatá kráska a pre iného nočná mora. Lesy sú však ich domovom a my sme návštevníci. Predstavujeme vám užovku stromovú.

Užovka stromová je náš najväčší had. Dorásť dokáže až do neuveriteľných 180 centimetrov, ako uvádza Zoo Bratislava. Netreba sa jej však vôbec obávať, jedovatá nie je a ak by vás aj v strachu uhryzla, ranu stačí vydezinfikovať. Má krásnu olivovozelenú farbu a zo spodnej strany sú jej šupiny jasnožlté. Farba tmavne smerom k chvostu. Užovky sú zaujímavé tým, že sa výborne šplhajú po stromoch a ak ide o veľký exemplár, pohľad na takto sa šplhajúcu užovku vám môže pripomínať divokú džungľu. Užovky milujú naše Malé Karpaty, pretože je v nich teplo a vlhko. Najčastejšie ich stretnete na teplých lesných stráňach či lúkach, ale aj v opustených stodolách a ruinách. A samozrejme pri vode, ktorú zbožňujú.

Užovky nie sú veľmi plaché, a preto je veľká šanca, že ju stretnete – na jednom výlete aj niekoľkokrát. Jej pohyb je rýchly a elegantný, ak sa jej nebojíte, pohľad na ňu si vychutnáte. Na zimu sa utiahne do dier v pôde či starých práchnivých pňoch a živí sa hlodavcami, vtákmi a jaštericami. Zaujímavé tiež je, ako bojujú samci o samičku. „V období párenia si samce navzájom skúšajú svoje sily v rituálnom súboji o samicu: prepletú si krky a snažia sa druhého pritlačiť k zemi. V danom súboji sa nezraňujú,“ uvádza Zoo Bratislava na svojom webe.

Dávajte si na užovky pozor, ale nie kvôli uhryznutiu

Ich priama blízkosť môže u detí, ale aj niektorých dospelých, vyvolať nepríjemnú paniku. Predsalen patria tieto plazy medzi zvieratá, ktoré vzbudzujú strach či odpor. Pri prechádzke sa snažte pozerať pod nohy a očami mapovať aj okolie kvôli pohybu zvieraťa v tráve. Špeciálne v okolí jazier buďte opatrní. Na druhej strane, niektoré deti hady fascinujú a snažia sa ich chytiť do ruky. V mimoriadne vzácnom prípade by však namiesto užovky mohlo ísť o jedovatú vretenicu, nedovoľte im to.

Ako rozoznať užovku od vretenice

Jedovatým vreteniciam je v našich končinách príliš teplo, a preto ich môžete stretnúť skôr na severe Slovenska. Sem-tam sa však objaví fotografia vretenice, ktorá údajne pochádza z malokarpatských lesov. Odborníci pripúšťajú, že veľmi ojedinele sa môžu tieto jedovaté hady vyskytnúť aj v teplejších podmienkach, napríklad lesoch v Bratislavskom kraji. Prvá pomoc pri uštipnutí jedovatým hadom je očistenie rany mydlom a vodou a stabilizácia končatiny, pri prevoze by mal byť pacient v pokoji a čo najmenej sa hýbať. Je nutné vyhladať lekára, ktorý rozhodne, či je vhodné podať sérum. V niektorých prípadoch totiž nie je potrebné a imunitný systém sa s jedom vysporiada sám. Užovku od vretenice spoľahlivo rozoznáte podľa očí – užovky majú okrúhle zreničky a vretenice v tvare štrbiny – ich oči sú veľmi prenikavé. Avšak, keď sa ocitnete zoči-voči hadovi, málokto bude skúmať jeho oči. A preto buďme pri prechádzke prírodou opatrní a správajme sa k zvieratám s rešpektom.

Ďalšie časti nášho seriálu: Divé prasiatkaLíška hrdzaváSrny, jelene a danieleRaciNetopiereSovyJazvece a BobryZajac poľný, Vydry.