Zvieratá v našom regióne: Veverička lesná

23356

Sú ryšavé, majú krásny huňatý chvost a je radosť ich pozorovať, ako skáču zo stromu na strom. Stretnúť ich môžete nielen v lesoch, páči sa im aj mestských parkoch a záhradách. Predstavíme vám vevericu lesnú alebo obyčajnú.

Veverice žijú v konároch a skáču medzi nimi s výbornou obratnosťou a šikovnosťou. Slúžia im na to silné labky a dlhé prsty s pazúrmi. Ak uteká veverička pred nebezpečenstvom, dokáže skočiť až štyri metre. Pre lepší balans a zároveň ako kormidlo im slúži chvost, ktorý tak často obdivujeme. Pri skokoch z výšky im zároveň podobne ako padák zbrzdí pád.

Veveričky môžu mať rôzne farby, avšak možno kvôli rozprávkam, kde často vystupujú, si ich predstavujeme ako ryšavé. Môžu mať celú škálu hrdzavých odtieňov, ale aj hnedú či čiernu farbu.

Ich silné labky, prsty a pazúry sú lepšou výbavou, akú majú horolezci.

Nežijú len v lesoch, ale všade tam, kde sú stromy a nájdu si potravu. Preto ich ľahko stretnete aj uprostred mesta v parku alebo záhrade. Chutia im oriešky, šišky, lesné plody, bukvice a hríby. Mláďatká prežijú prvých asi 5 týždňov života v hniezde z konárikov, ktoré samice vystelú perím, lístím a machom. Ich najväčšími nepriateľmi sú jastraby a kuny.

Ušká so štetinkami im dávajú mimoriadne milý výraz. V zime ich majú výraznejšie.

Čo robia veveričky v zime?

Na zimu sa začnú pripravovať už okolo októbra. Začnú menej jesť a potravu si ukladajú do malých komôrok v stromoch, odkiaľ si ich vyhrabú počas zimy. Nemusia si pamätať všetky skrýše, pomôžu si veľmi citlivým ňufákom. Na chladné mesiace si postavia špeciálne hniezda, ktoré sú hrubšie a výborne zaizolované pred chladom. Vylezú z nich len vtedy, ak si idú po ukryté zásoby. Rovnako ako vtáčiky, aj veveričky môžete na zimu prikrmovať. Do kŕmidla nasypte slnečnicové semiačka alebo rôzne orechy či ovocie, ideálne sušené, nesmie však byť sírené a sladené.

Veveričky, ktoré žijú v mestských lesoparkoch, sú na ľudí zvyknuté. Ak máte dieťa, spestrite mu prechádzku a vezmite pár orieškov.

Môžeme veveričky v parkoch kŕmiť?

Napríklad v Británii je úplne bežné, že veverička podíde až k vám a jedlo si „vypýta“, v niektorých parkoch je ich kŕmenie akási atrakcia pre rodiny s deťmi. Aj u nás veveričky, ktoré žijú v parkoch, sú na ľudí zvyknuté. Skúste si nabudúce so sebou vziať pár orechov a možno ich prilákate až k sebe. A ak budete mať šťastie, veveričky vám ich budú jesť doslova z ruky. Otázkou však je, či je vhodné takto veveričky učiť na ľudí, pretože im môže niekto ublížiť, alebo ich pre zábavu chytiť do zajatia. Radšej ich len obdivujte a ak im chcete urobiť radosť – zbožňujú najmä lieskovce.

Veveričky majú rôzne farby – mimoriadne vzácne biele albínky, odtiene ryšavej, hnedej, ale aj čierne.

Ďalšie časti seriálu nájdete tu: VydryDivé prasiatkaLíška hrdzaváSrny, jelene a danieleRaciNetopiereSovy, JazveceBobry.