Na tieto projekty sa tešíme v roku 2021

2046
Rekonštrukcia synagógy v Senci sa blíži do finále. Pamiatku obnovuje Bratislavský kraj.
Rekonštrukcia synagógy v Senci sa blíži do finále. Pamiatku obnovuje Bratislavský kraj.

Vybrali sme desať projektov, ktoré v novom roku urobia Bratislavský kraj lepším a tie, do ktorých sa s radosťou púšťame.

Toto je len ochutnávka noviniek, na ktoré sa môžete tešiť. Väčšina z nich bude realitou už čoskoro a o podrobnostiach vás budeme informovať. Tešíme sa na vás v novom roku, čakajú nás veľké veci!

Malokarpatské osvetové stredisko

Kaštieľ v čarovnej vinohradníckej Modre, miestnym známy aj ako „stará vinárka“, sa postupne mení na kultúrno-kreatívne centrum pre celý región.

Modranský kaštieľ už čoskoro ožije kultúrou a môžete sa tešiť na výnimočné podujatia aj aktivity.

Divadlo Aréna

Pustili sme sa do rozsiahlej rekonštrukcie Divadla Aréna. Unikátne divadlo okrem iného dostane špičkové technológie či nové hľadisko.

Patrí medzi najstaršie divadlá v Bratislave. Po modernizácii bude skutočným unikátom.

Projekt Patrónka

Na bratislavskú Patrónku plánujeme vďaka skvelému projektu vrátiť život. Vznikne tu viacúčelový areál a jeho súčasťou bude aj pamätník, ktorý pripomenie smutnú históriu miesta – transporty Židov do Osvienčimu.

Takto si predstavujeme „novú“ Patrónku. Plnú života, ale zároveň miesto, ktoré nám pripomenie históriu.

Synagóga v Senci

Historický klenot, Synagóga v Senci, by bez zásahu župy schátrala. V roku 2020 sme odviedli posledné stavebné práce a pri rekonštrukcii dvora sme objavili zabudnuté, avšak veľmi vzácne rituálne kúpele mikve. Synagóga bude po dokončení kultúrnym centrom, ale pripomenie aj svoj historický odkaz.

Rekonštrukcia sa chýli ku koncu. Tento projekt patrí medzi naše srdcové a nevieme sa dočkať, keď vás pozveme na otvorenie.

Nový cyklomost do Rakúska

V spolupráci s Rakúskom vznikne nový cyklomost, ktorý spojí obec Vysoká pri Morave s rakúskou obcou Marchegg.

K župnému Cyklomostu Slobody pribudne ďalší most, ktorý nás spojí s Rakúskom.

Deinštitucionalizácia sociálnych služieb

Naplno sme sa pustili do deinštitucionalizácie zariadení sociálnych služieb. Postupne ich pretvárame na menšie, rodinné a presúvame ich z periférií priamo do centra komunít. Meníme tak nielen životy klientov, ale aj celkový pohľad na sociálne služby.

Seniori či ľudia so zdravotným znevýhodnením patria do centra komunít. Je to obohatenie nielen ich životov, ale aj našich.

Nová cestárska spoločnosť

Nad spoločnosťou Regionálne cesty Bratislava sme po desiatich rokoch získali 100%-nú kontrolu a vybudujeme novú – modernú, efektívnu a transparentnú cestársku spoločnosť. Bol to dlhý a ťažký boj, ale na jeho konci budú výrazne kvalitnejšie cesty aj starostlivosť o ne.

O tom, čo chystáme na cestách, vás budeme často informovať. Lepšia a bezpečnejšia doprava je jednou z priorít župy.

Ekocentrum Čunovo

Čunovský kaštieľ spolu s priľahlou záhradou a sýpkou prejde komplexnou pamiatkovou obnovou s dôrazom na zachovanie historicky cenných architektonických prvkov. Vznikne unikátne ekoturistické centrum, ktoré bude rozvíjať aj cezhraničnú spoluprácu.

Ekocentrum bude v priestoroch vzácnej pamiatky – čunovského kaštieľa. Jeho súčasťou budú moderné a zaujímavé spôsoby, ako spoznáme našu krásnu prírodu.

Diaľničná križovatka Triblavina

Nová cesta spojí diaľnicu D1 so „starou seneckou cestou“ I/61. V smere do Trnavy napojí priľahlé obce Bernolákovo – Veľký Biel – Senec a na druhej strane sa pripoja obce Čierna voda – Slovenský Grob – Pezinok.

Táto križovatka je významný krok k plynulejšej doprave v kraji.

V kraji pribudnú miesta v materských školách aj nové cyklotrasy

V Bernolákove pribudne 94 miest a v Stupave 92 nových miest pre deti v škôlke. Budovať sa začne aj nová cyklotrasa v Malackách a sedem nabíjacích staníc pre elektrobicykle. Projekty sa uskutočnia vďaka podpore z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Materská škola, Bernolákovo
V materskej škole v Bernolákove pribudne až 94 nových miest.