Rok 2022 bude pre župu prelomový, dokončené budú viaceré projekty

2138
Rekonštrukcia synagógy v Senci sa blíži do finále. Pamiatku obnovuje Bratislavský kraj.
Rekonštrukcia synagógy v Senci sa blíži do finále. Pamiatku obnovuje Bratislavský kraj.

„Rok 2022 bude pre Bratislavskú župu prelomový. Po rokoch príprav odovzdáme do užívania prvé dokončené projekty. Také, ktoré bude vidno a budú slúžiť pre obyvateľov i návštevníkov Bratislavského kraja. A to všetko aj napriek globálnej kríze. Cesta do tohto bodu nebola vôbec jednoduchá ani krátka. Skôr kľukatá a dlhá. Mať dobrý nápad totiž nestačí. Kým uzrie svetlo sveta konkrétny projekt, predchádzajú tomu roky príprav,“ uviedol Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

Najväčšia výzva je poraziť pandémiu nového koronavírusu. Pretože od toho závisí, či sa nám podarí vrátiť život do normálnych koľají. Bratislavský samosprávny kraj bude pokračovať v očkovaní vo Veľkokapacitnom očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne.

V oblasti dopravy je najväčšou výzvou pre kraj stabilizácia prímestskej autobusovej dopravy. V súčasnosti by už mala byť výprava spojov nad úrovňou 90 percent. Vo februári očakávame, že už bude fungovať na požadovanej úrovni.

Na európskej úrovni očakávame rozhodnutie o výške prostriedkov, ktoré dostane Bratislavský kraj z fondov Európskej únie.

Z väčších a významnejších projektov dáva kraj do pozornosti napríklad dokončenie viacerých projektov v rámci deinštitucionalizácie sociálnych služieb. Cieľom tohto procesu je prechod od veľkokapacitných zariadení k menším domovom rodinného typu.

Na jar očakáva kraj dokončenie cyklomosta medzi obcami Vysoká pri Morave a rakúskym Marcheggom, čím vznikne nové spojenie cyklotrás v okolí rieky Moravy na oboch jej brehoch. Na jeseň plánuje motoristom odovzdať do užívania úplne novú cestu, ktorá odľahčí automobilovú dopravu v katastroch obcí Chorvátsky Grob a Slovenský Grob. Dokončiť chce tiež rekonštrukciu synagógy v Senci a Malokarpatského osvetového strediska v Modre.

Nezabúdame ani na menšie, avšak o nič menej významné projekty. Sú to desiatky malých projektov, ktoré BSK financuje z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy. Tento rok sú na ne vyčlenené viac ako dva milióny eur.

Veľkokapacitné očkovacie centrum podalo dosiaľ približne 350 tisíc dávok proti ochoreniu COVID-19.
Obslužnosť kraja prímestskými autobusmi v januári už presiahla 90 percent. Cieľom je čo najskoršia stabilizácia prímestskej autobusovej dopravy.
Takto bude vyzerať Domov sociálnych služieb na Račianskej ulici v rámci procesu deinštitucionalizácie.
Bratislavský kraj je bohatý len na papieri. Preto bojujeme za viac financií z fondov EÚ.
Senec už zdobí krásna fasáda synagógy, ktorú zrekonštruoval Bratislavský kraj.
Senec už zdobí krásna fasáda synagógy, ktorú zrekonštruoval Bratislavský kraj.
Rekonštrukcia kaštieľa v parku v Modre.
Výstavba cyklomosta medzi Vysokou pri Morave a Marcheggom.
Obchvat obcí Malokarpatska. Začiatok úseku v križovatke Triblavina