Spoznajte ďalšiu obec nášho kraja: Most pri Bratislave

2239
Kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho
Kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho

Neďaleko Bratislavy, na severozápade Žitného ostrova nájdete obec, ktorá ukrýva kostol z konca 13. storočia, ale aj pekné zákutia v okolí jazera Zelená voda. Môžete si tu aj uctiť pamiatku Milana Rastislava Štefánika, práve na jej území sa nachádza mohyla.

Most pri Bratislave patrí do okresu Senec a je známy najmä vďaka vzácnemu rímskokatolíckemu kostolu, ktorého vznik siaha až do 13. storočia. Relaxovať môžete pri obľúbenom jazere Zelená voda a častým cieľom cyklovýletov býva aj pamätné miesto Milana Rastislava Štefánika.

Obec sa v minulosti volala Pruk, čo je skomolenina slova Bruck an der Donau – Most nad Dunajom. Názov má dva významy. Malý Dunaj sa kedysi často vylieval a riešením boli štyri drevené mosty. A pomyselný „most“ sa podarilo vytvoriť aj medzi pôvodným, nemeckým obyvateľstvom, ktoré bolo po skončení 2. svetovej vojny vysídlené a novousadlíkmi, ktorí sa v obci udomácnili. 

Kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho

Najvzácnejšou pamiatkou obce je zaujímavá stavba dvojvežového rímskokatolíckeho kostola Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. Pôvodne bol kostol zasvätený svätému Tomášovi a zdá sa, že presbytérium starého kostola s rovným uzáverom mohlo byť pôvodnou kaplnkou z 13. storočia, ktorá bola na prelome 13. a 14. storočia rozšírená loďou a vežou v ranogotickom slohu s viacerými ešte románskymi architektonickými prvkami. Po oboch stranách oltára sú pristavované kamenné „cibória“. Tento architektonický prvok  sa na Slovensku vyskytuje veľmi zriedkavo.

Foto: www.kamnavylet.sk
Foto: www.kamnavylet.sk

Zelená voda

Jazero je menej rušná rekreačná lokalita s peknou prírodu, obklopujú ho vzácne lužné lesy. Podobne, ako iné jazerá v okolí Bratislavy, aj Zelená voda vznikla ťažbou štrkopieskov. Je obľúbeným miestom na rybačky a turistiku, kúpanie je iba na vlastné riziko.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

V katastrálnom území obce Most pri Bratislave sa nachádza aj symbolický pamätník Milana Rastislava Štefánika. Mohyla stojí v miestach, kde tragicky zahynul počas leteckého nešťastia.

Milan Rastislav Štefánik bol významný diplomat, francúzsky generál, vojenský letec a zaslúžil sa o vznik Československa.

Na tabuli pred kamennou pyramídou je nápis: „Na tomto mieste zahynul ČSL. minister generál Dr. Milan R. Štefánik a jeho sprievod král’ovský italský npor I. Mancinelli-Scotti, serž. H. Merlino a strelec G. Agginuti. Na večnú pamäť.“

Druhá, novšia tabuľa námoznamuje: „Kultúrna pamiatka postavená v roku 1923, rekonštruovaná v roku 1928 podľa projektu Ing. arch. Dušana Jurkoviča, renovovaná v rokoch 1988 – 1992 podľa projektov Ing. Arch. Gašparca a Ing. Tormu.“

Okolie pamätníka tvorí park a je ohradené hlbšou priekopou. V lexikónoch sa píše, že Štefánik havaroval vo Vajnoroch. Pamätník sa často spája s obcou Ivanka pri Dunaji, ale stavba sa nachádza v obci Most pri Bratislave.

Prečítajte si aj o ďalších mestách a obciach v Bratislavskom kraji: